אודות

 

המעבדה לחקר ההורות, התפתחות הילד והשינה עוסקת במחקר על תפקיד ההורים בהתפתחות שינת הילד. בנוסף, אנו בוחנים את דפוסי השינה של ההורים בתקופה שלאחר הלידה, ואת ההשלכות שיש להפרעות וחסך שינה הוריים על תפקודם הקוגניטיבי, הרגשי, ועל מערכת היחסים שלהם עם התינוק. תהליכים אלו נחקרים תוך שימוש בשיטות הערכה סובייקטיביות ואובייקטיביות, במסגרת מחקרי אורך הן בקרב זוגות נשואים והן בקרב אימהות יחידניות.

ראש המעבדה - פרופסור ליאת טיקוצקי

פרוייקט ״השינה במשפחה בשנה הראשונה״

בשנה הראשונה לחיים מבלים מרבית התינוקות זמן רב יותר בשינה מאשר בערות. משך הזמן הרב שתינוקות מבלים בשינה מלמד על חשיבותה של השינה לצורך התפתחותו התקינה של התינוק. במהלך החודשים הראשונים מרבית התינוקות מתעוררים בלילה לצורך אכילה. דפוס זה משתנה בהדרגה, כאשר בגיל חצי שנה, מסוגלים מרבית התינוקות (כ-70%) לישון ברציפות. יחד עם זאת, תינוקות רבים מתקשים לרכוש את היכולת להרדמות עצמאית וממשיכים להקיץ מספר רב של פעמים במהלך הלילה. כתוצאה מכך, חווים הורים רבים חסך שינה ושיבושי שינה משמעותיים לאורך זמן רב.
 

מחקרים רבים שנערכו במהלך השנים על שנתם של תינוקות מלמדים כי התפתחותם של דפוסי שינה בריאים תלויה בגורמים שונים. בין הגורמים הללו ניתן למנות גורמים הקשורים בתינוק כמו התפתחותו של השעון הביולוגי הפנימי המורה לתינוק מתי להרדם ומתי להתעורר, או המזג המולד של התינוק. גורמים אחרים בעלי השפעה משמעותית ביותר, קשורים לקשר הנוצר בין התינוק להוריו, ולאופן שבו ההורים מגיבים לתינוק במהלך הלילה.

בימים אלו, אנו מנהלים במעבדה שני מחקרים מרכזיים אשר מטרתם להתמקד בעיקר בקשרים שבין השינה של התינוק לבין השינה של ההורים. בנוסף, אנו מעוניינים לבדוק את ההשלכות שיש לחסך שינה של ההורים על תפקודם הקוגניטיבי והרגשי.

 

המחקר הראשון מתקיים בבאר שבע ובתל אביב, ודורש את השתתפותם של זוגות נשואים.

המחקר השני מתקיים באזור המרכז, ודורש את השתתפותן של אימהות יחידניות. דבר זה נעשה מתוך הבנה שבמהלך העשורים האחרונים חלה עלייה משמעותית במספר המשפחות היחידניות. אף על פי כן, המחקר המתמקד באוכלוסייה יחודית זו נותר מאחור והידע המדעי אודות שינה של תינוקות במשפחות יחידניות הינו מוגבל.

מי עומד מאחורי המחקר?

המחקר נערך ע"י פרופ׳ ליאת טיקוצקי  - מרצה בכירה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון ד"ר טיקוצקי הינה מומחית בתחום הפרעות שינה של תינוקות וילדים ועוסקת מזה שנים רבות במחקר וטיפול בתחום.

 

במה כרוכה ההשתתפות במחקר?

מאחר ומטרתו של המחקר הינה להתחקות אחר התפתחותם של דפוסי השינה של האימהות ושל התינוק, מתבצע המחקר במהלך מספר נקודות זמן, החל מההיריון ועד גיל שנה של התינוק.

 • בשלב ראשון ההורים מתבקשים למלא מספר שאלונים במהלך הטרימסטר השלישי של ההריון. כמו כן מתבצעת הערכה של שנת האם והאב למשך 7 לילות באמצעות "שעון שינה" (ראו להלן).

 • לאחר הולדת התינוק אנו בודקים את שנתו ואת שנת ההורים בשלוש נקודות זמן: בגיל 4 חודשים, בגיל שמונה חודשים ובגיל שנה. בכל נקודת זמן מתבצעת הערכת שינה למשך 7 לילות.

 • שנת התינוקות וההורים מתועדת באמצעות שאלוני מעקב יומיים, באמצעות שאלונים,
  ובאמצעות "שעון שינה". "שעון השינה" הינו מכשיר בגודל של שעון יד ונענד על היד
  (או על קרסול התינוק - ראו תמונה). השעון (המופעל באמצעות סוללה זעירה)
  עורך רישום לאורך זמן של דפוסי השינה והערות בהתבסס על תנועות גופו של הנבדק.
  השימוש בו אינו כרוך בשום סכנה, ויש לו אישור של ה-FDA האמריקאי.

 • במקביל לתיעוד השינה, ההורים מתבקשים למלא מספר שאלונים נוספים להערכת
  התפקוד הריגשי והזוגי. מרבית השאלונים מיועדים לאמהות.
  זמן מילוי שאלונים אלה מוערך כבין חצי שעה לשעה. 

 • בשני השלבים האחרונים של המחקר (גיל 8 חודשים ושנה) אנו עורכים תצפית מצולמת על האם והתינוק במהלך משחק. כמו כן, האם מבצעת מספר מטלות ממוחשבות.

סודיות:

כל השאלונים והנתונים מסומנים באמצעות קוד מספרי. לא נשמרים נתונים מזהים לגבי הילד או האם.

     

התמורה להורים:

בסיום כל אחד משלבי המחקר, ניתן שי קטן. בנוסף, ההורים מקבלים תרשימי שינה המופקים משעון השינה,
אשר מאפשרים לעקוב באופן אובייקטיבי אחרי דפוסי השינה של ההורים ואחר התפתחות השינה של התינוק.

בסיום הפרוייקט ניתנת אפשרות להורים המעוניינים בכך, קבלת ייעוץ חינם בקשר לשנתו של התינוק.

מעבר לתרומה האישית, אנו מאמינים כי המחקר יוכל לתרום לפיתוח של תוכניות התערבות שמטרתן תהיה לשפר שינה של ילדים ושל הורים באמצעות מתן יעוץ ועזרה להורים. יש לכך חשיבות רבה בשל ההשלכות שיש לשינה של ילדים והוריהם על תפקודם והתנהגותם.

אם הינכם מעוניינים בפרטים נוספים, או מעוניינים להשתתף במחקר, אנא צרו עמנו קשר:

פרופ׳ ליאת טיקוצקי- אי-מייל: liatti@bgu.ac.il

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now